Co ile wymieniać klocki hamulcowe?

co ile wymieniać klocki hamulcowe
Rate this post

 Wymiana klocków hamulcowych to dosyć spersonalizowany termin. Wiele czynników ma wpływ na ich zużycie, szybsze, bądź wolniejsze. Główne znaczenie odgrywa tutaj sposób użytkowania naszego auta, czy służy on bardziej do spokojnej jazdy po mieście, czy może bardziej dynamicznej.

Klocki hamulcowe – kiedy je wymieniać?

Teoretycznie w trakcie użytkowania samochodu w sposób spokojny i ekonomiczny klocki powinno wymieniać cię co 30 – 50 tysięcy kilometrów, natomiast w trakcie jazdy dynamicznej liczba ta waha się między 10 – 20 tysięcy.

Oczywiście występują też sytuacje losowe, w których wymiana naszych klocków jest konieczna, jest to na przykład: zeszklenie materiału ciernego (gwałtowne i mocne hamowanie), nierównomierne hamowanie na osi (samochód schodzi w jedną stronę), spalenie materiału ciernego przez przegrzanie (wysoka prędkość, góry, jazda na torze, awaria zacisku), czy pęknięta okładzina cierna (spowodowana złym montażem klocków).

Ile trwa wymiana?

Czas wymiany klocków jest dosyć szybki, zwykle trwa to około od 30 minut do godziny. Najlepszym rozwiązaniem będzie umówienie się z mechanikiem na konkretną godzinę, aby dokładnie rozplanować sobie czas, w którym będziemy pozbawieni naszego pojazdu. 

Żywotność klocków samochodowych

Jak już zostało to wyżej wspomniane, żywotność klocków zależy tylko i wyłącznie od nas i naszego stylu jazdy. Jeżeli będziemy unikać gwałtownych hamowań przy dużych prędkościach znacznie wydłuży to żywotność naszych klocków. Oczywiście teren po jakim się poruszamy też ma znaczenie co do ich żywotności, ponieważ jeżeli mieszkamy w obszarze górskim nasz układ hamulcowy będzie dodatkowo obciążony z uwagi na cięższy rodzaj zatrzymywania naszego pojazdu.

ile można jeździć na zużytych klockach hamulcowych
Fot. ile można jeździć na zużytych klockach hamulcowych

Minimalna grubość 

Minimalną grubością klocków hamulcowych jest 1,5 mm. Schodzenie poniżej tej granicy znacznie pogarsza możliwości hamowania, natomiast w niektórych sytuacjach może doprowadzić do zniszczenia roboczej powierzchni tarczy hamulcowej, dlatego ważna jest ich wymiana w odpowiednim czasie, nie tylko w trosce o nasze tarcze, ale i o zapewnienie sobie bezpieczeństwa na drodze. 

Zużyte klocki – ile można na nich jeździć?

Teoretycznie jeżeli nasze klocki są już zużyte można na nich pokonać jeszcze parę kilometrów, natomiast gdy w trakcie jazdy usłyszymy wyraźne – ,,szumienie/chrobotanie”, wtedy jest to już znak, że nie ma co dalej wyjeżdżać za miasto, tylko nastała pora, aby udać się na ich wymianę. Oczywiście to tylko skrajne sytuacje i nie poleca się jazdy na zużytych klockach, najlepiej udać się do serwisu i najzwyczajniej w świecie je wymienić. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.