Na co zwracać uwagę przy zakupie auta?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie auta
Rate this post

Rynek wtórny samochodów obfituje w wiele ofert. Sprzedający ukazują nam swoje cztery kółka w jak najlepszej postaci tak, aby przykuć naszą uwagę. Nie dość, że sam zakup samochodu wiąże się z wieloma emocjami, to jeszcze musimy być niezwykle uważni. Aby nie popełnić pomyłki warto wiedzieć, na co zwracać uwagę przy zakupie auta.

O co pytać przy zakupie auta? 

Przystępując do wyboru konkretnego modelu najczęściej zaczynamy od przeglądania dostępnych ofert na różnorodnych portalach. W momencie, gdy mamy swojego faworyta zasadne wydaje się skontaktowanie z właścicielem. Pojawia się wtedy pytanie, o co pytać przy kupnie samochodu przez telefon? Przede wszystkim powinniśmy dowiedzieć się możliwie największej liczby informacji. Takie działanie sprawi, że przyjeżdżając na fizyczne oględziny samochodu unikniemy wielu rozczarowań.

Dobrze jest przeanalizować zdjęcia i zadać pytania dotyczące historii wypadkowości, kraju pochodzenia samochodu, przebiegu oraz liczby właścicieli. Co więcej, warto też poprosić o numer VIN i datę pierwszej rejestracji pojazdu jeżeli nie zostały podane w ogłoszeniu. Dzięki temu zyskamy możliwość dalszej weryfikacji na różnorodnych portalach. 

Oględziny najważniejsze 

W momencie, gdy zdecydowaliśmy się na odwiedzenie miejsca, w którym możemy na żywo zobaczyć nasz potencjalny zakup, wówczas warto wiedzieć, co sprawdzać przy zakupie auta. Pierwszą rzeczą, na jakiej należy zawiesić wzrok jest lakier. Dokładne obejrzenie samochodu pod kątem ewentualnych, niedopowiedzianych wcześniej napraw czy wymienionych elementów.

kupno samochodu używanego poradnik
Fot. kupno samochodu używanego – o czym pamiętać?

Dobrze zaopatrzyć się też w miernik lakieru, dzięki czemu będziemy w stanie zweryfikować, czy dane elementy były poddawane w przeszłości ingerencji lakiernika. Czy to już wszystko? Otóż nie. Istotną kwestią jest też jazda próbna. Najlepiej, gdy osobą prowadzącą będzie właściciel. My w tym czasie możemy weryfikować na bieżąco jego styl jazdy oraz sprawdzać funkcjonowanie wyposażenia, takiego jak np. nawiewy. Poza tym warto poświęcić nieco czasu na ogólny stan wewnątrz auta oraz zaglądnąć pod maskę. 

Kupno samochodu używanego – poradnik

Chcąc zebrać wszystko w jedną całość możemy zdefiniować pewne kluczowe elementy bez których kupno samochodu nie powinno mieć miejsca. To, na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu można ująć w swego rodzaju zbiór wytycznych. Osoby borykające się z takim tematem często wpisują frazy w postaci „co sprawdzić przy kupnie samochodu lista”, jednocześnie nie znajdując satysfakcjonującej odpowiedzi. W związku z tym wychodzimy naprzeciw. Podczas zakupu auta warto zwrócić uwagę na:

  • dokumentację, w szczególności historię napraw, 
  • grubość lakieru,
  • stan silnika i podzespołów, takich jak zawieszenie czy opony, 
  • rok produkcji szyb (wymieniana szyba często będzie nowsza niż pozostałe),
  • przebieg samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.